Governance

Department of Biology Committee Appointments

Administration

  • Department Chair – Marta Wayne (2014 – 2018)
  • Associate Chair – David Oppenheimer (2016 – 2019)
  • Graduate Coordinator – Matthew Leibold (2019 – )
  • Undergrad Coordinator – Nicole Gerlach (2017 – 2020)

Top of page ↑

Advisory Council

  • Chair – Marta Wayne (2019 – 2023)
  • Assoc. Chair – David Oppenheimer (2019 – 2022)
  • Grad Coordinator – Matthew Leibold (2019 – 2022)
  • Undergrad Coordinator – Nicole Gerlach (2017 – 2020)
  • Office Manager – Karen Patterson (ex officio)
  • Elected Members:
    (3 year terms, but length of terms for the first election was staggered)

    • Elaine Seaver (2019 – )
    • At Large – Hannah Vander Zanden (2017 – 2020)
    • At Large – Jamie Gillooly (2019 – )
    • FLMNH – David Blackburn (2017 – 2020)
    • Grad Student – Annika Smith

Top of page ↑

Departmental Standing Committees

(3 year terms, but length of terms for the first election was staggered)

Graduate Committee

  • Matthew Leibold – Grad Coordinator and Chair (2019 – 2021)
  • Elected Members:
    • Charlie Baer (2019 – 2022)
    • Ed Braun (2019 – 2022)
    • Joe Ryan (2019 – 2022)
    • Keith Choe (2019 – )
    • FLMNH – Rob Guralnick (2019 – 2022)
    • Grad Student – Christopher Krieg

Top of page ↑

Graduate Admissions Committee

  • Matthew Leibold – Grad Coordinator and Chair (ex officio)
  • Elected Members:
    • Christine Davis (2019 – )
    • Derek Cummings (2017 – 2020)
    • Emily Sessa (2017 – 2020)
    • Todd Palmer (2017 – 2020)
    • José Miguel Ponciano (2019 – 2022)
    • FLMNH – Gavin Naylor (2019 – 2022)

Top of page ↑

Curriculum Committee

  • David Oppenheimer (Assoc. Chair and Committee Chair)
  • Matthew Leibold (Grad Coordinator, ex officio)
  • Nicole Gerlach (Undergrad Coordinator, ex officio)
  • Tangelyn Mitchell
  • Kent Vliet (BSC Courses)
  • Elected Members:
    • Jack Putz (2019 – )
    • FLMNH – Steve Manchester (2019-2022)
    • Graduate Student – Ellen Humbel

Top of page ↑

Space and Facilities Committee

  • Matthew Leibold (Graduate Coordinator, ex officio)
  • Pete Ryschkewitsch (Building Manager, ex officio)
  • Elected Members:
    • Rebecca Kimball (2019 – )
    • Stuart McDaniel (2017 – 2020)
    • Keith Choe (2017 – 2020)
    • Graduate Student — Ian Ausprey

Top of page ↑

Recruitment Committee

  • Elected Members:
    • Stuart McDaniel (2016 – 2020)
    • Ed Braun (2016 – 2020)
    • Bernie Hauser (2017 – 2020)
    • Jose Miguel Ponciano (2019 – )

Top of page ↑

Review Committee (New in 2013)

(must be Full Professors)

  • Betty Smocovitis (2016 – 2019)
  • Rebecca Kimball (2017 – 2020)

Top of page ↑

Awards Committee

  • Jose Ponciano (2020 – )
  • Gareth Fraser (2020 – )
  • Graduate Members:
    • Jon Spoelhof
    • Maria Cortez
    • Nerine Constant

Top of page ↑

Appointed Standing Committees

(year appointed)

Biology Majors Executive Committee

  • Associate Dean, CLAS (ex officio)
  • Associate Dean, CALS (ex officio)
  • Assistant Director (ex officio)
  • Biology Undergraduate Coordinator, Christine Davis (ex officio)
  • Elected Members:
    (formally appointed by Dean)

    • Mike Miyamoto, Chair (2015 – )
    • Alice Harmon (2014 – 2017)
    • +3 members from IFAS\CALS

Top of page ↑

Colloquium (Seminar) Committee

  • Bob Holt (2014 –  )
  • Harvey Lillywhite (2015 –  )
  • Hua Yan (2019 – )
  • Graduate Student – Jimmy Peniston

Top of page ↑

Bylaws Committee

  • Charlie Baer
  • Christine Davis
  • Emily Sessa
  • Nick Keiser
  • Malcolm Maden
  • Graduate Student – Jimmy Peniston

Top of page ↑

Public Relations and Fund Raising

  • Sixue Chen (2016 –  )
  • Jane Brockmann (2015 –  )
  • Todd Palmer (2016 –  )
  • Graduate members:
    • Lindsay Riibe
    • Natya Hans

Top of page ↑

IT

  • Matt Gitzendanner, Chair (2009)
  • Lily Zhan (Department IT)
  • José Ponciano (2011)
  • David Oppenheimer (2012)
  • Graduate Student – Lauren Whitehurst

Top of page ↑

Greenhouse

  • Greenhouse Manager – Jeff Hubbard (ex officio)
  • Doug Soltis (2009)
  • Emily Sessa (2013)
  • Stuart McDaniel (2013)
  • Graduate Student – Shamindri Tennakoon

Top of page ↑

Animal Care

  • IACUC, Vice Chair – Rebecca Kimball (2017)
  • Malcom Maden (2009)
  • Harvey Lillywhite (2009)
  • Alan Bolten (2009)
  • Mike Frick (2011)

Top of page ↑

Coordinator of Integrated Principles of Biology

  • Christine Davis (2017)
  • TBA
  • TBA

Top of page ↑

Merit Committee

(elected by secret ballot)

  • Gorden Burleigh
  • Sixue Chen
  • Malcolm Maden

Top of page ↑

Ad Hoc Committees

Bartram Woods Committee

  • Scott Robinson, Chair
  • Jane Brockman
  • Doug Soltis
  • Graduate representative: Annika Smith

Top of page ↑

Graduate Student Reps For Other Roles

Biology Graduate Student Association

  • BGSA President – Johanna Jantzen
  • BGSA Vice-President – Ellen Humbel
  • BGSA Secretary/Treasurer – Lindsey Riibe

GSC Representatives

(will attend GSC meetings)

  • Sarah Kurtis & Scott Cinel

Sustainability/Green Team

  • Ellen Humbel
  • Andre Naranjo
  • Mark Sandfoss
  • Katrina Cuddy

URAP

  • Alex Gulick
  • David Anderson
  • Ellen Humbel

Seminar Support

  • Ian Ausprey
  • Lauren Whitehurst
  • Galen Cobb

Zoocial

  • Jonathan Spoelhof (Chair)
  • Blaine Marchant
  • James Peniston
  • Mitch Walters

Welcoming Committee

  • Alex Gulick
  • Aditi Jayarajan
  • Maria Cortez

Recruiting Committee

  • Mitch Walters
  • Patrick Milligan
  • Jonathan Spoelhof

Strategic Planning Rep

  • Lianne Jacobson

Retreat Rep

  • Bonnie Kircher

Mental Health Committee

  • Jessica Whelpley & Bonnie Kircher

International Student Rep

  • Shamindri Tennakoon

Top of page ↑

Policies & Bylaws

You can download any of these documents by following one of the links below:

Top of page ↑

Faculty Meeting Minutes

The minutes are stored on the departmental Office365 SharePoint site under the Administration tab. You can go directly to them by following the link given below.
NOTE: Only department faculty have access to the meeting minutes.

Top of page ↑